Czy naprawdę możemy więcej?

Skąd wziął się temat niniejszego artykułu? Otóż zwracając uwagę na ludzi można zauważyć, że większość z nich nie jest zadowolona z dnia codziennego. Nie wiele osób w życiu można poznać, które cieszyłyby się z pracy do której idą, z codziennych funkcji które spełniają czy tych, którzy by czerpali w pełni radość z sposobu w jaki spędzają swój wolny czas. Wiele może być przyczyny tego, że sami sobie rzucamy kłody pod nogi uniemożliwiając czerpać w pełni radość z życia.

Jednym z nich jest problem postrzegania własnej osoby. Niektórzy nie wierzą w to, że mogą dokonać czegoś dobrego. Wszelkie próby czy chęci zostają zaniechane na etapie samego myślenia o danej czynności. Nieraz dana osoba idzie dalej, a blokada następuje w późniejszych etapach, gdy osiągnięcie głównego celu poprzedzony jest kolejnymi, tzw. małymi celami prowadzącymi do niego.

 

Otóż mózg człowieka ma dużo większą moc niż większość z nas myśli. Człowiek jest wstanie czytać przykładowo 2 000 słów na minutę (średnia to 200-250 słów), możemy nauczyć się tak rozumieć liczby, że ich zapamiętanie nie stanowi dla nas większego problemu. Połączenie pracy półkuli prawej i lewej mózgu jest niezbędne dla prawidłowej nauki oraz samorozwoju człowieka. Podręczniki oraz artykuły opisujące to spełniają bardzo odpowiednią rolę w informowaniu ludzi jak mogą usprawnić swoją pamięć, koncentrację, sposób myślenia, a nawet działania. Właśnie problem polega tutaj na tym, że ludzie zatrzymują się najczęściej na etapie działania…

 

Dzieci nie reagują na słowo „nie”. Dlaczego? Otóż mózg nie zna takiego słowa jak „nie” – nie akceptuje go. Przeczytałem kiedyś dość ciekawy cytat, którego niestety nie pamiętam dokładnie, ale przesłanie miało m.in. takie: „Napotykając na przeszkodę w życiu, sprawdzasz po prostu swoją siłę”. Nie jest wstydem przegrać czy nie dokonać czegoś co sobie postawiło za cel. Wręcz przeciwnie to poddanie się przed samą próbą podjęcia walki mówi o samej osobie. Jeśli do nich należysz – zastanów się czy zrobiłeś wszystko by spełnić swoje marzenia? Cele? Możesz sobie coś zarzucić? Porażki są niezbędne w życiu, bez nich nie bylibyśmy wstanie docenić smaku zwycięstwa. Dają nam wiedzę, którą jesteśmy wstanie wykorzystać do pokonania danej bariery przy kolejnej naszej próbie. Jeśli nie wierzysz w swoje możliwości, myślisz że jesteś słaby to praktycznie masz rację. Myśl tak dalej, a z pewnością za rok będziesz w tym samym miejscu co dzisiaj. Przytoczmy jakiś przykład z życia wzięty. Czy czytając ten artykuł postawiłeś sobie jakiś cel dokładnie rok temu, którego nie zrealizowałeś a mógłbyś? Co byś teraz pomyślał/w jakiej sytuacji byś się teraz znalazł gdybyś rok temu swoje postanowienie zaczął spełniać? Wypisz sobie cele mniejsze, których kolejne spełnianie prowadziłoby do Twojego celu głównego i staraj się je wykonywać ciesząc się nie tylko z samej nagrody, która czeka na końcu ale także z samej drogi do niej. Wyciągnij z tego jakąś lekcję. Jeśli trenujesz jakiś sport i zamierzasz wystartować w zawodach – jeśli przegrasz z danym przeciwnikiem i nie zdobędziesz nagrody głównej nie będzie oznaczało to, że przegrałeś. Jeśli dałeś z siebie wszystko, a mimo tego osiągnięcie celu jest zbyt trudne – wygrałeś. Może przeciwnicy starali się lepiej, może mniej, może po prostu mają/mieli lepsze predyspozycje do osiągnięcia go. Najważniejsze to dać z siebie wszystko. Konfucjusz kiedyś powiedział, że „ten kto pokona samego siebie, jest najpotężniejszym wojownikiem”. Nawiązując do sportu warto zacytować sławnego koszykarza Michael’a Jordan’a:

Nie trafiłem do kosza podczas mojej kariery ponad dziewięć tysięcy razy. Przegrałem niemal trzysta meczów. Dwadzieścia trzy razy to do mnie należało oddanie decydującego rzutu i nie trafiłem. Ponosiłem w życiu porażkę za porażką. I właśnie dlatego odniosłem sukces.

Tak więc korzystaj z życia i walcz z własnymi słabościami. Aby coś uległo poprawie nie wystarczy się przyglądać i czekać, aż się tak stanie. Należy coś z tym robić. Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce – szuka powodu/ów i wymówek. Ostatnie osoby muszą przyznać, że tak naprawdę to brak im chęci i determinacji. Pamiętajcie, że to co myślicie o sobie samych przekłada się na wasze działania i sposób myślenia każdego dnia.

3 Komentarze

  1. Niestety, ale główną przyczyną stanu rozczarowania rzeczywistością jest to, że niestety w głównej mierze przyjęła ona charakter materialistyczny,

    Odpowiedz

  2. Zdarza się jednak, że same chęci i determinacja nie wystarczą, wtedy trzeba szukać wsparcia za zewnątrz. W niektórych aspektach to właśnie motywacja zewnętrzna jest kluczowa do osiągniecia sukcesu.

    Odpowiedz

  3. To oczywiste, że jeśli chcesz coś zmienić – zacznij od siebie. Ale nie zawsze jest to takie proste..

    Odpowiedz

Dodaj komentarz